Dla kogo drukarki fiskalne

Drukarki fiskalne
Drukarki fiskalne

Od kiedy polskie prawodawstwo wzbogaciło obowiązki przedsiębiorców o konieczność posiadania urządzeń fiskalnych, nowi przedsiębiorcy szacują swoje możliwości zakupu odpowiednich kas lub drukarek. Jedni w pierwszej kolejności starają się oszacować wielkość przewidywanych obrotów i związaną z nimi potrzebę zakupu kasy fiskalnej, zaś inni wiedząc, że ich obrót będzie odpowiednio wysoki – szukają możliwie jak najlepszych i jednocześnie najtańszych urządzeń fiskalnych. W poniższym artykule opisano podstawowe informacje na ten temat.

Kto musi używać kasy i drukarki fiskalne?

Oczywistym jest, że nie każdy przedsiębiorca rozpoczynający na własną rękę działalność gospodarczą, nie musi od razu dokonywać zakupu urządzeń fiskalnych. Pierwszym kryterium tego obowiązku jest oczywiście wysokość osiąganego obrotu, którego próg w pierwszym roku prowadzonej działalności wynosi 40 tysięcy złotych, a w latach następnych – tylko 20 tysięcy złotych. Kolejnym kryterium zobowiązującym właściciela firmy do zakupu i zarejestrowania kasy fiskalnej jest prowadzenie odpowiedniego profilu firmy. Ustawodawca określił katalog branż, które bez względu na wysokość osiąganego obrotu zobowiązują przedsiębiorcę do posiadania urządzenia fiskalnego. Przykładem takiej branży jest sprzedaż srebrnej biżuterii, paliwa i energii.

Kasy, czy drukarki fiskalne?

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy wciąż pod uwagę możliwości jego przyszłego wykorzystania, a także cenę zakupu. W przypadku chęci wydania mniejszej ilości pieniędzy warto wybrać klasyczne kasy fiskalne, które są urządzeniami działającymi całkowicie samodzielnie. Wystarczy je odpowiednio zaprogramować i zaimplikować bazę produktów, by móc swobodnie korzystać z urządzenia.

Gdy przedsiębiorca zdecyduje się na drukarki fiskalne, musi się liczyć z tym, że dodatkowym zakupem będzie obowiązkowy komputer, który w praktyce stanowi nieodłączną część urządzenia. To na dysku tego komputera należy zainstalować specjalne oprogramowanie np. SUBIEKT oraz wgrać bazę towarową PLU.