Baloniki reklamowe nadmuchiwane – jaką mają historię?

Baloniki reklamowe
Baloniki reklamowe

Balony to popularny gadżet reklamowy, który cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Takie produkty różnić mogą się od siebie między innymi wielkością, kolorem czy kształtem. Na rynku spotkać można się z balonikami owalnymi czy w kształcie serca, gwiazdki, kwiatka, zwierząt czy postaci z popularnych bajek. Tego typu gadżet zastosować można podczas rozmaitych imprez firmowych czy plenerowych: koncertów, pikników lub konferencji branżowych. Jaka jest historia takich produktów?Baloniki reklamowe wytwarzane z rozmaitych materiałów były znane ludzkości od wieków. Do ich tworzenia najczęściej wykorzystywano wnętrzności zwierząt (przeważnie były to pęcherze). W 1824 roku, pierwsze balony z gumy zaczął tworzyć Michael Faraday, który później wykorzystywał je podczas swoich doświadczeń z wodorem przeprowadzanych w Royal Institution w Londynie. Produkował on je wycinając dwa krążki z gumy i łącząc je przez nacisk na krawędzie.

Baloniki reklamowe tworzono także z lateksu – niezwykle elastyczne substancji pochodzenia roślinnego. Pierwszym twórcą takiego gadżetu był J.G.Ingram, który wyprodukował swój balon w Londynie w 1847 roku. Niekiedy mówi się również, że pierwszy na świecie balon został wyprodukowany przez przypadek jako efekt uboczny prób wynalezienia alternatywy dla dętki. Twórcą tego produktu miałby był Neil Tillotson – bezrobotny inżynier chemii, który w przerwie od pracy narysował na tekturze głowę kota, a następnie wyciął ją i zanurzył w płynnym lateksie. Po wyschnięciu otrzymał najprawdziwszy balon. W podobny sposób wykonał on jeszcze 2000 sztuk, które sprzedawał na ulicach Bostonu w czasie corocznej parady organizowanej z okazji Dnia Patrioty.

baloniki reklamowe były masowo sprzedawane od 1930 roku. Ważną datą w ich historii był 1970 rok, kiedy to odkryto balon foliowy, który to został wykonany na potrzeby nowojorskiego baletu z metalicznego tworzywa sztucznego. Produkty tego typu określano wówczas mianem Mylar, a do ich produkcji wykorzystywano metalizowany nylon, który charakteryzował się niewielką elastycznością.